Zpět na domácí stránku English Deutsch Typ A Typ B Kvarteto

 

PETR DOPITA

Absolvent Státní konzervatoře Brno, obor -operní zpěv-bas.

Uměleckou dráhu začal po několika vítězstvích v různých regionálních i celostátních talentových soutěžích jako sólista orchestru Gustava Broma, s nímž absolvoval řadu koncertů i televizních pořadů. V brněnském studiu Čs. Rozhlasu nahrál několik desítek písní s orch. G.Broma, "bigbítovou"skupinou Albatros, orchestrem Studio Brno a se skupinou Spektrum( dříve Forum). Později působil v Polsku, zpočátku s Kučerovci, se skupinou Synkopy 61 a Helenou Blehárovou, a po několika letech vystupování v programech polských a německých nočních klubů a striptýzových barů pak se svou doprovodnou skupinou "Adhoc"a vlastním recitálovém pořadem procestoval téměř celé Polsko.

Pět let účinkoval v poznaňském hudebním satirickém divadle" TEY -ART" v představeních "Szlaban"(Závora) a "Przedszkole"(Školka),kde působil i jako pomocný režisér a spolupořádal tzv. "kabaretní dílnu"pro studenty polských hereckých škol v letních měsících r.1982-87 v Lazech u Koszalina.

V r.1985 v Brně založil "Brňácký folkový kabaret"-BRŇAFKA a s autorským satirickým pořadem "Rovnou do brňavky" vystupoval až do r.1992 v klubech po celé Československé republice od Aše až po Sninu,ale i v klubech v Polsku. Dosáhl několika ocenění na různých (i mezinárodních) festivalech humoru a satiry,např.:Kabareton FAMA- Swinoujscie/Polsko/(I. cena),PAKA Kraków(l.cena), Olomoucký tvarůžek (3.cena).Spolupracoval i s polskými kabarety"KolÍ Polski" a "Dlugi", s nimiž vystupoval i v polské TV.

V roce 1993 nastoupil do JD v Českých Budějovicích jako sólista opery a ztvárnil zde řadu rolí, např.:filozof Colline (G.Puccini -Bohéma)1993, kníže Gremin(P.I.Čajkovskij- Eugen Oněgin)1994, Monterone(G. Verdi-Rigoletto)1994, Rychtář (L.Janáček-Její pastorkyňa) 1993,Rarach(B.Smetana- Čertova stěna) 1996,Pandolfo(Gassmann- Kritická noc)1995,Lucifer(A.Dvořák-Čert a Káča)1999, Chang v operetě F.Lehára Země úsměvů l994, plukovník v operetě Mamzelle Nitouche aj. S orchestrem a sborem opery JD vystupoval v r.1995 v Německu s 9.symfonií Ludwiga van Beethowena pod taktovkou německého dirigenta F. Linkela,kde zpíval sólový basový part v Ódě na radost.

V činohře JD hrál roli Grimpa ve hře Limonádový Joe a hejtmana Pivo v Markétě Lazarové. V současné době zde hraje Čochtana v muzikálu Divotvorný hrnec a to jak v JD, tak i v Českém Krumlově na otáčivém hledišti.

Čtyři roky vystupoval v původním českém muzikálu Karla Svobody a Zdeňka Borovce - Dracula v titulní roli hraběte Draculy a od r.2000 vystupuje v roli Skřeta v dětském muzikálu L.Feldeka a V.O.Bauera - Sněhová královna a v roli Bodricourta a Kata v muzikálu O.Soukupa a G.Osvaldové -Johanka z Arku.

Nazpíval roli Sněžného muže do dětského muzikálu na ledě - Princezna Zmrzlina a roli Jetroa v české i slovenské verzi amerického filmového animovaného muzikálu -Princ egyptský.

Kromě zpěvu se věnuje od svých 11 let hře na poněkud zvláštní hudební nástroj - kanadskou pilu. S pilou procestoval řadu zemí západní a střední Evropy(Rakousko, Polsko, Švýcarsko, Německo, Itálie, Francie) a větší část USA. Hrál v New Yorku, Salt Lake City, Santa Monice,Pasadeně, Las Vegas, New Orleans a na Key Westu(Florida).

3x se zúčastnil Mezinárodního festivalu hráčů na pilu I International Musical Saw Festival / v Santa Cruz v Kalifornii a v letech 1998 a 2000 tam zvítězil.Rovněž vyhrál první cenu na prvním Mistrovství světa ve hře na pilu 2000 na farmě Bolka Polívky společně se svým žákem Wojciechem Suchanem z Polska.

S pilou se podílí i na hudebních projektech jiných umělců, např.: CD japonského hudebníka Masamiho Takeuchi, CD skupiny Monkey business Save the robots Se zpěvem i s pilou vystupoval v četných pořadech ČT, TV NOV A i TV PRIMA (Hejbni kostrou, Prima jízda,

Roztočme to, Český bodyguard, Sauna, Caruso show, Rande, Eso,

Rozjezdy pro hvězdy, Nedělní ráno, Derby, Sama doma, Čtveráci, Žirafa atd.)

Od mládí se také zabývá psaním písňových textů a komponování hudby. Také společně se svou manželkou, operní zpěvačkou Ivou Hošpesovou a studentem pražské DAMU Danem Bambasem již několik let vystupuje s vánočním koncertem Vánoční sen.

V únoru 2002 absolvoval úspěšné koncertní turné po Japonsku s hráčem na Theremin Masamim Takeuchim (Nagoya, Ósaka, Toyohashi-Kozakai, Kanazawa, Kochi a Tokyo). Zde také dostal nabídku k natočení sólového CD na pilu od vydavatelství Sunnyside music co.

Diskografie:
1998 CD" Vánoční sen" (vánoční písně a koledy zpívané a hrané na pilu.)
1999 CD "Hazard" (šansony, písně a balady) Videoklip na písně "Lepší zítřek" a" Veřejná samota"
2000 CD "Tak to chtěl Bůh"(dueta s Magdou Malou) Videoklip na píseň "Říkal jsem ti lásko"


© 2003 Agentura Canzonetta. All rights reserved
Design, programming & hosting by 1K Design!
Reklamní předměty